PicKit2 ile PIC Programlama

C18 de yazdığımız programı çalıştırabilmek için öncelikle bir mikrodenetleyiciye ihtiyacımız var. Mikrodenetleyiciyi programlamak için PicKit2 cihazından faydalanıyoruz. Bu cihazı programlayacağımız kartın (PIC destekleyen bir kart olacak) programlama uçlarına -ok işaretleri birbirine uyacak şekilde- yerleştirip MplabX IDE’si üzerinde gerekli ayarlamayı yaptıktan sonra aşağıda gösterilen butona basarak mikrodenetleyiciye yazdığımız programı yüklemiş oluyoruz.

İstersek PicKit2 ile programladığımız karta bilgisayar üzerinden voltajda verebiliriz.  Böylece kart için ayrı bir güç kaynağı kullanmamıza gerek kalmaz. Bunun için sol taraftaki    proje klasörüne (deneme) sağ tıklayıp Set Configuration – Customize yolunu izliyoruz.

Daha sonra Set VDD voltage to kısmında karta vermek istediğimiz voltaj değerini (5 volt) şekildeki gibi yazıyoruz. Eğer PicKit2 ile değil de ayrı bir güç kaynağı kullanmak istiyorsak     Use target power always seçeneğini işaretliyoruz.

Eğer PicKit2’yi düzgün ayarlayamadıysak (Kart voltaj alamıyorsa) Output ekranında   aşağıdaki gibi bir uyarı görünür.

PicKit2 ile programlamayı tamamladığımızda Output ekranı aşağıdaki gibi görünür.

Programlamayı tamamladıktan sonra PicKit2’yi programlama uçlarından çekebiliriz. PIC’e  yüklediğimiz program voltaj alındığı sürece (PicKit2’den veya başka bir kaynaktan) çalışmaya devam eder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s