C18 Diliyle Robot Programlama – MplabX IDE Kurulumu

Bu yazı C18 dilinde yazacağımız programların yazım/derleme ve mikrodenetleyiciyi programlama aşamalarında kullanacağımız MplabX IDE’sinin Linux işletim sistemi üzerine kurulumunu anlatacaktır.

MplabX IDE’si bu adresten Linux, Windows ve Mac platformları için indirilebilir. İndirme ve kurulum aşamalarını anlatan bir video da sitede bulunmakta.

Buradan MPLAB IDE X v.1.00 ve MPLAB C18 Lite Compiler for PIC18 MCUs seçeneklerini işaretledikten sonra Sol taraftan Linux(32×64 bit) platformunu seçip kurulum dosyasını indirebilirsiniz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra elinizde mplabc18-v3.40-linux-full-installer.run ve mplabx-ide-v1.00a-linux-installer.run adında iki kurulum dosyası bulunmalı. Önce bu iki kurulum dosyasının da program gibi çalışmasını sağlamak gerekiyor. 2 dosyayada sağ tıklayıp Özellikler – Erişim Haklarına girdikten sonra Bir program gibi çalışmasına izin ver seçeneğini işaretleyerek kurulum dosyasını aktif hale getirebilirsiniz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra, önce mplabx-ide-v1.00a-linux-installer.run daha sonra da mplabc18-v3.40-linux-full-installer.run kurulum dosyalarına çift tıklayıp veya konsoldan adresini belirtip kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

2 thoughts on “C18 Diliyle Robot Programlama – MplabX IDE Kurulumu

  1. c18’i soyle bastan temelden anlatım yapsan cok iyi olur . projelerimiz oluyor anlamadan yapıyoruz . ornekler yapsan . kayan yazı olabilir baska seyler olabilir . void DelayFor18TCY( void ) gibi komutların işlevi ne işe yaradıkları kullanımı gibi konulara deginsen . insanların bilgi alışverişi yapması ile bilim ve ilim gelişir. bilimimiz ve ilimimiz gelişirse ulkemiz gelişir . biraz sıkıcı konusmus olabilirim ama gercek seylerden bahsetmek istedim . emegine saglık . hersey gonlunce olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s