Twitter’da Neler Oluyor?

Sade arayüzü, bol içeriği ve dinamik yapısıyla gönüllerimizi kazanan Twitter’ın da eksikleri yok değil tabiki. Yeni eklenen “Activities” (Aktiviteler) özelliğiyle uzun zamandır tamamlanmasını beklediğim eksiklerin bir kısmı giderilmiş oldu. Öncelikle nedir bu Twitter’ın olayı ondan bahsedelim.

Twitter kelimesi “tweet” (cıvıldamak) fiilinden geliyor. Sözlük anlamı cıvıltı, kıkırdama, heyecan vs. Twitter’a yazdığınız her şey “tweet” olarak adlandırılıyor. Bir nevi kıkırdamış oluyorsunuz yani. Zaten sitenin logosu olan turkuaz renkli şirin kuş da bunu destekler nitelikte.

Twitter esasında anlık olarak 140 karakteri geçmeyecek şekilde yazdıklarınızı diğer takipçilerinizle paylaşmanıza olanak veriyor. Gerekliliği, gereksizliği, yeterliliği ve yetersizliği tartışılır. Ama önce şunu belirtmekte fayda var ki, Twitter’ı kullanmayan anlamıyor. Yani anlatsam saçma gelir, kendiniz kullanarak çözüyorsunuz olayı bir süre sonra. Sonra da kopmanız zor oluyor zaten.

Genel hatlarıyla böyle bir sayfa karşılıyor sizi giriş yaptığınızda. İki ana kısımdan oluşuyor sayfa. Sol tarafta bilgi akışını görüyorsunuz, takip etitğiniz kişilerin tweetleri “Timeline” denen alanı oluşturuyor. Sağ tarafta ise hesabınıza dair çeşitli bilgiler, takip edilmesi önerilen kişiler ve “Trends” başlığı altında o an trend olan “hashtag”ler yer alıyor. Şimdi sırasıyla hepsine değinelim.

Timeline dışında görüntüleyebildiğimiz 2 temel akış daha var. Bunlardan biri “@nickname” olan kısım. nickname yerine kullanıcı adı geliyor. Bu akış size kimler sizden bahsetmiş(mention),en son kimler sizi takibe almış, kimler sizi retweet etmiş bunun gibi bilgiler sunuyor. Eğer isterseniz sağ üstteki “show mentions only” kutucuğunu işaretleyerek sadece sizden bahsedenleri görebilirsiniz.

Bir diğer akış ise yeni eklenen “Activity” kısmı. Bu kısımda takip ettiğiniz kişiler kimleri takip etmiş, hangi tweetleri retweet etmiş ya da favorilerine eklemiş gibi bilgileri sunuyor. Bu özellik sayesinde çevreniz biraz daha genişlemiş oluyor. Bir adım öteye geçerek takip ettiğiniz kişilerin de hareketlerini görmüş oluyorusunuz. Twitter’a biraz daha dinamizm katmış.

“Searches” kısmı en son yaptığınız aramaları (eğer kaydettiyseniz) gösteriyor. List kısmı ise takip ettiğiniz kişileri listelere ayırmanıza olanak sağlıyor. (Aynen Facebook’taki listeler özelliği gibi) Fakat burada yazdığım tweeti ondan bundan gizleyeyim olayı yok. Ne yazarsanız bütün takipçileriniz görüyor. Sadece size gelen bilgi akışını düzenlemiş oluyorunuz. Favori bir listeniz var ve o an sadece onları takip etmek istiyorsanız o listeyi seçiyorsunuz ve onların akışı size geliyor.

Şimdi sıra geldi sayfanın sağ kısmına. “Who to Follow” kısmına daha sonra değineceğim. Burada en çok dikkat çeken kısım “Trends” öbeği. Genellikle bir topluluk herhangi bir konu hakkında konuşuyorsa bunu Trends listesinde görürüz. Yeterince fazla kişi aynı konudan bahsettiği zaman yada aynı hashtag’i (başına # koyarak yazılan kelimeler) kullandığı zaman bunlar Trend olur.

Özellikle medyadan zamanında duyamadığınız gelişmelerden haberdar olmanızı sağlayan şirin mi şirin bir özelliğidir bu Twitter’ın. Nerede neler oluyor, topluluklar nasıl bir hareket içerisinde görmüş oluyorsunuz. İsyanınız ve yeterince takipçiniz varsa, sizde bir trend dalgası tutturup kendi hashtag’inizi Trends listesinde  üst sıralara taşıyabilrsiniz. Tabi ki bu listeninde içerdiği belli alt kategoriler var. İsterseniz “Worldwide” (Dünya çapında trend olanlar) listesini ya da herhangi bir ülkenin trend listesini görebiliyorsunuz. Listedeki öğelere tıklayıp onun hakkında yazılanları anında görebiliyorsunuz ve sizde dilerseniz tweet yazarak katkıda bulunabiliyorsunuz.

Sayfanın üst kısmında 4 adet kategori görüyoruz. “Home, Profile, Messages, Who To Follow ”

“Home” dediğimiz alandan bahsettik. “Profile” kısmı kendi profilimizi gördüğümüz yer. Buradan profili düzenleyebilir, kendi tweetlerimizi, favori tweetlerimizi, takip ettiğimiz kişileri, bizi takip edenleri ve listelerimizi görebiliriz.

“Messages” sayfasında (şahsen ben Twitter’ın bu özelliğini pek yeterli bulmuyorum) mesajlaştığımız kişilerle olan diyaloglarımız listeleniyor. Fakat belirtmekte fayda var ki öyle her önünüze gelene mesaj gönderemiyorsunuz. Diyalog kurmak için iki tarafında birbirini takip etmesi gerekiyor. Ayrıca mesaj geldiğinde sizi uyaran her hangi bir sistem yok. Kendiniz mesaj gelmiş mi diye kontrol etmelisiniz.

Son olarak “Who To Follow” kısmına geldik. Bu sayfada şeker bir sayfa. Bize takip edebileceğimiz kişileri öneriyor. Eğer Twitter’da yeniysek ya da takip ettiğimiz kitleyi genişletmek istiyorsak bize uygun kişileri bulmamızı sağlıyor.

Eğlenmek içinse sesimizi duyurabileceğimiz ufak da olsa bir kitleye sahip olmak şart.

Hepinize iyi eğlenceler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s