Facebook – Liste Özelliğini Kullanma

Facebook arkadaş olarak eklediğiniz kişileri gruplara ayırıp çeşitli ayarlarınızı bu gruplara göre yapmanızı sağlayan özellikler sunar. Geniş çapta biraz değinelim.

Mesela önceki gece bir partiden kalma video geçti elinize, bunu paylaşmak istiyorsunuz fakat arkadaş listenizde bunu göstermek istemeyeceğiniz kişiler (yedi süleniz) var. Normal şartlarda facebook durum güncellemelerini istediğiniz kişilerden gizlemeye olanak veriyor. Fakat koca sülaleyi tek tek engelleyemeyeceğinize göre bunu kolay yoldan yapmak için liste özelliğine ihtiyaç duyuyorsunuz. Tüm aile bireylerini “Aile” adında bir listeye toplayıp durum güncellemenizi bu listeye kapadığınız anda önceki gece yediğiniz haltları aile bireylerinden saklamış oluyorsunuz.

Bu bahsettiğim küçük bir örnek tabi. Şimdi işin uygulama kısmına bakalım. “Örnek” adında bir liste oluşturalım ve bu listeye bir kaç arkadaş ilave edelim.

Önce Home (Ana Sayfa) ekranında sol taraftan Lists (Listeler) başlıklı kategoriyi bulalım. Kategori başlığına tıkladığımızda karşımıza kayıtlı olan bütün listeler çıkar. (Facebook hali hazırda sizin için henüz doldurulmamış veya otomatik doldurulmuş bir kaç liste -Close Friends, Acquaintances, Family, School Network, City Area vs.- oluşturmuştur.)

Örnek listemizi oluşturmak için sağ üst taraftaki “Create List” (Liste Oluştur) butonuna tıklıyoruz.

“List Name” (Liste Adı) kısmına oluşturacağımız listenin ismini (“Örnek”) girip “Create List” (Liste Oluştur) butonuna tıkladıktan sonra içi boş olan listemizin ana sayfası bizi karşılıyor.

Orta alandaki “Add friends” (Ekle) butonuna tıklayıp arkadaş listemizden seçtiğimiz kişileri bu listeye dahil edebiliriz.

Seçtiğimiz arkadaşları listeye dahil etmek için “Done” (Bitti) butonuna basıyoruz ve seçilen arkadaşların paylaşımları patır patır Örnek listesinin ana sayfasına düşüyor.

Ekranın sağ tarafındaki “On this list” (Bu listedekiler) bölümünden listede bulunan arkadaşlarımızı görebilir ve altındaki “+Add friends to this list” (Bu listeye arkadaş ekle) kısmından herhangi bir arkadaşın ismini yazıp eklemeye devam edebiliriz. Eğer yine çoklu ekleme veya silme yapmak istersek “See all” (Tümünü gör) linkine tıkayıp bir önceki panele ulaşmış oluyoruz.

Oluşturduğumuz listeyle ilgili ayarları sağ üst kısımdaki “Manage List” (Listeyi Yönet) panelinden yapabiliyoruz. Bu panel 5 kısımdan oluşuyor.

  • Rename List (Listenin Adını Değiştir) : Listenin adını istediğiniz zaman değiştirebiliriz.
  • Add/Remove Friends (Arkadaşları Ekle/Çıkar) : Listeye arkadaş ekleme/silme panelini açar.
  • Merge List (Başka Liste Kat) : Hali hazırda bulunan bir başka listenin üyelerini bu listeye ekler.               

“Choose a List” (Liste Seç) panelinden eklenecek listeyi seçip “Merge List” (Listeleri Birleştir) butonuna tıklayarak işlemi tamamlamış oluyoruz.

  • Choose Update Types (Güncelleme Türlerini Seç) : Bu listenin ana sayfasında gösterilecek öğelerin nasıl belirleneceğini  ayarlamaya yarar. Bu da 5 kısımdan oluşur.
    Durum güncellemeleri (“Status Updates”), fotoğraf paylaşımları (“Photos”), oyun paylaşımları(“Games”),  yorum ve beğenme bildirimleri (“Comments and Likes”) ve diğer hareketler (“Other Activity”)
    Other Activity seçeneği işaretlediğinde bütün bildirimler Listenin ana sayfasında görünür.
  • Delete List (Listeyi Sil) : Listeyi siler.
Arkadaşlarımızı listeye eklemenin tek yolu liste ayarlarını kurcalamak değil. Arkadaşlarımızın profillerinde de onları hangi gruba dahil edebileceğimizi gösteren bir panel var.
Arkadaşımızın profilindeki “Friends” (Arkadaşlar) butonuna geldiğimizde o arkadaşın hangi listeye/listelere dahil olduğunu görebiliriz. Var olan veya yeni bir liste oluşturup o listeye dahil edebiliriz.
Bir başka önemli husus da Facebook’un sizin için kendi oluşturduğu listeler hakkında. Şirketinizin veya bulunduğunuz şehrin, okuduğunuz okulun ağına dahilseniz Facebook sizin için otomatik listeler oluşturur. Bu listelerin örneklerini yazının başında paylaşmıştım. Bu listelere dikkat etmek gerekiyor çünkü bu listelerdeki kişiler bulunduğunuz ağdaki arkadaşlarınız baz alınarak otomatik seçiliyor. Mesela aile listenizden meraklı bir kuzeniniz var paylaşımlarınızı görmesini istemediniz, durum güncellemenizi “Aile” listesine kapattınız. Eğer kuzeniniz bir şekilde okul ağınıza katılırsa bu sefer okul ağına açık paylaşımlarınızı görebilir. (Siz onu o listeye dahil etmemiş olsanız bile.) Bunun önüne geçmek için otomatik oluşturulan listelerin yanında okul, iş, bulunduğunuz şehir için kendi listelerinizi oluşturmanızı veya paylaşım, gizlilik ayarlarını yaparken bu listelere dikkat etmenizi öneririm.
Liste oluşturmak ve yönetmek bu kadar. Bu listelerin bir çok kullanım alanları mevcut. Bunları zamanı geldikçe yazılarımda kullanacağım. Bir temel oluşturması açısından bu yazıyı hazırladım. Paylaşımlarınızı ve bilgilerinizi verimli bir şekilde kullanmak istiyorsanız arkadaş listenizdeki kişileri ihtiyacınıza göre listelemenizi tavsiye ederim. Büyük kolaylık sağladığını görceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s