USIS – Ders Seçimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle USIS (University Student Information System)’in ne olduğuna değinelim. USIS Yıldız Teknik Üniversitesi’ne 2003 ve daha sonraki yıllarda giriş yapmış lisans öğrencilerinin kullanabileceği bir öğrenci otomasyon sistemidir. Bu şartları sağlamayan öğrenciler için diğer sistemler aşağıda mevcut.

Yıl içerisinde güz ve bahar dönemi olmak üzere iki defa ders seçimi yapılır. (Yaz okulu da var tabi) Ders seçimleri genellikle dönem başlamadan bir hafta önce olur. Seçim haftasından sonra ekle/sil haftası başlar. Bu tarihler değişebilir tabi ki. Ama genellikle sistem bu şekilde işler. İlk seçimde herkes kendi bölümünden ders almak zorundadır. Diğer bölümlerden ders alamaz. Ekle/sil haftasında bölümler arası sınırlama kalkar ve o hafta içerisinde öğrenciler kendi bölümleri dışında diğer bölümlerden de ders seçebilir.

Şimdi resmiyeti bi kenara bırakalım. İşlerin böyle kolay yürümediğini hepimiz biliyoruz. Önceden tüm okul aynı gece ders seçimi yapmak zorundaydı. Haliyle sunucular binlerce öğrenciyi kaldıramıyordu. Bu nedenle resmen bir keşmekeş yaşanıyordu. Misal; ilk yıl ders seçimi yaparken 00.00’da kendimi USIS’e adadım ve 04.30’da kendime geldiğimde son dersimi alabilmiştim. Şimdilerde öğrenciler giriş yıllarına göre gruplar halinde ayrılarak ders seçimini yapabiliyor. Örnek verecek olursak; bu yıl şöyle bir şablon oluştu:

17 Eylül 2011 7. yarıyıl ve sonraki yarıyıllarda kayıtlı öğrenciler
(16 Eylül’ü – 17 Eylül’e bağlayan gece saat 00:00 dan itibaren)

18 Eylül 2011 5. yarıyıl ve sonraki yarıyıllarda kayıtlı öğrenciler
(17 Eylül’ü – 18 Eylül’e bağlayan gece saat 00:00 dan itibaren)

19-20-21 Eylül 2011 Tüm öğrenciler
(18 Eylül’ü – 19 Eylül’e bağlayan gece saat 00:00 dan itibaren)

22-23 Eylül 2011 Ders Ekle-Sil Tüm Öğrenciler
(21 Eylül’ü – 22 Eylül’e bağlayan gece saat 00:00 dan itibaren)

Peki işe yarıyor mu? Nispeten. 4 buçuk saat süren maraton yaklaşık 2 buçuk – 3 saate düşmüş oluyor böylece. Tabi ki sunucuların meşgul olup olmaması işleri halletmede tek etken değil. Bir de seçtiğiniz grupların doluluk oranı var. Ona birazdan değineceğim. Ders seçimi yapmadan önce sisteme genel hatlarıyla bir göz atalım.

USIS’e http://usis.yildiz.edu.tr adresinden giriş yapılır. Giriş sayfası şu şekilde.

Sol taraftaki panelden Kullanıcı Adı, Şifre ve Güvenlik Kodu’nu girerek sisteme giriş yapılıyor. Bu kısımları anlatmama gerek yok sanırım. Bu yazıyı okuduğunuza göre sistem hakkında bu tür zımbırtıları öğenmişsinizdir.

Not: İlk yıl her girişimde kullanıcı adın hatalı cart curt vs. diyordu bu sistem. Arkadaşlarla çok kıl olduk biz buna. Sonradan öğrendik ki verilen kullanıcı adlarının başında Küçük L harfi varmış. Biz o “l” harfini “|” sanıp kullanıcı adını yanlış giriyor muşuz. Başınıza gelir belki. 

Sisteme giriş yaptığımızda bizi şöyle bir menü karşılıyor.

Menülerde bir sıkıntı yok. Gayet anlaşılır. Öğrenci Bilgisi kısmında alınan dersler, alınması gereken dersler, başarı durumu, öğrenci bilgileri (kişisel bilgiler, adres, telefon vs.) bölümleri var. Derse Kayıt kısmında (sadece ders kayıtlarının yapıldığı zamanlarda açılır) yazının konusu olan ders ekle/sil işlemlerinin yapıldığı bölüm bulunuyor.  Grup İşlemleri kısmından ise alınan derslerin haftalık programdaki yerleşimlerine ve okulda açılan bütün derslerin grup, kontenjan, yer-saat bilgilerine ulaşabiliyoruz.

Ders kaydını yapmadan önce bölümünüzün web sayfasında o döneme ait ders programı açıklanır. Ders kayıt haftası yaklaşırken bölüm sayfanızı kontrol edip ders programını indirirseniz işleriniz daha kolay olur. Ders programında size lazım olacak ders kodu ve grup bilgileri de bulunur. Ders kaydını bu kod ve grup numaralarına göre yaparız. Sistem ders ve grup numarasına göre ders programınızı ayarlar. Saat, sınıf cart curt işleriyle uğraşmazsınız. (Onlar indirdiğiniz ders programında yazıyor.)

Bölüm web sayfasında yapılan ders programı duyurusuna örnek

Ders kaydını yapmaya başlayalım.

Ders Kayıt >Ders Ekle/Sil butonuna tıklıyoruz.

Açılan panelde sol taraftan Ders Kodu’nu ve Grup No’yu giriyoruz. (Eğer dersin açılan tek grubu varsa Grup No: 1 girilir.)

Ekle butonuna bastığımızda aykırı bir durum yoksa ders eklenir.

Eğer ders eklenmiyorsa 3 problem olabilir.

  • Ders grubunun kapasitesi doludur.

  • Seçilen ders ve grup zaten listede vardır.

  • Ders veya grup bölümüze açık değildir.

Ek olarak eğer size uygun gün haricinde sisteme girmişseniz;

veya katkı payını(harç) hala ödememişseniz ders seçimi yapamazsınız.

Ekli dersler listesinden dersi seçip “Sil” butonuna basarsak dersi silmiş oluyoruz.

Gelelim 3. kısıma. Grup İşlemleri kısmında eklemek istediğimiz dersleri gruplarıyla beraber görüntüleriz. Kontenjan, yer, saat durumlarına bakarız. Özellikle Ekle/Sil haftasında bu kısım çokça kullanılır.

Grup İşlemleri > Grup İşlemleri > Ders Grup Görüntüleme butonuna tıklıyoruz.

Bölümü seçince bölüme ait ders isimlerinin listesi ve ders kodları düşüyor. Oradan gruplarını görmek istediğimiz dersi seçiyoruz.

Seçilen derse ait kaç grup varsa hepsinin bilgileri ekranda görünüyor. Kapasitesi dolan gruplardaki hareketliliği buradan takip edebilirsiniz. Bazen kapasite artırılıyor, giren çıkan öğrenci oluyor falan.

Normalde işler böyle yürüyor. Fakat göründüğü kadar kolay değil. Öyle butona bastım tak sayfa açıldı olayı yok. Sistem çok yavaş.

Bir butona basıyorsun, o işlem halledildiğinde neden o butona bastığını unutuyorsun o derece. Mesela bir örnek;

Yukarıdaki örnekte butona basılmış ve 300 saniyelik güvenlik süresi bitene kadar işlem tamamlanmamış. Böylece işlem yapılmadığı gibi, güzel umutlarla beklenen 5 dakikada çöpe atılmış oluyor.

Bu tür hatalarla bol bol karşılaşırız.

Sonuç olarak. İlk yıl ders seçimi olayında başımı ağrıtan ve cevaplarını bulamadığım tüm soruları bu başlık altında topladım. 1. sınıflar için uygun bir kaynak olacağını düşünüyorum. Bu zorlu maratonda hepinize başarılar.

Not: Üstten ders almayın kardeşim. Boş yere kontenjanı dolduruyosunuz sonra geçemiyosunuz yaz okuluna kalıyosunuz. Aç gözlü olmaya gerek yok. O şemsiye her yıl açılacak hiç merak etmeyin. 

Öperim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s